top of page

Pierwszy trening bjj - co warto wiedzieć?Pierwszej wizycie na macie towarzyszy mała dezorientacja. Nie wiadomo co ze sobą zrobić, gdzie stanąć i jak się się zachować. Nie bardzo nawet wiadomo co zabrać ze sobą na trening.


Spokojnie - po pierwszej wizycie na macie będziecie wiedzieli wszystko, albo prawie wszystko. Poniższe wskazówki ułatwia orientacje "w terenie".


Spakuj się na trening

Na trening zabierz ze sobą:

- ręcznik,

- butelkę wody,

- klapki,

- strój sportowy bez kieszeni, guzików i ekspresów (nie musisz posiadać kimona),

- opcjonalnie mozesz zabrać ochraniacz na zęby.


Higiena i bezpieczeństwo

Na trening zabierz czysty strój sportowy. Jeśli masz za sobą długi dzień to weź prysznic przed treningiem, umyj dłonie i stopy. Możesz to zrobić w akademii. Przed wizytą na macie obetnij paznokcie, a w szatni zdejmij biżuterię (kolczyki, obrączki, łańcuszki). Jeśli chcesz ćwiczyć w skarpetach, załóż czystą parę.


Cenne drobiazgi

Nie zabieraj na trening kosztowności. Dokumenty, portfel i telefon zabierz ze sobą na matę i połóż na parapecie. Będziesz miał swoje rzeczy "na widoku". Pamiętaj by wyłączyć lub wyciszyć telefon. Na macie nie odbieramy połączeń. Jeśli wykonujesz pracę lub jesteś w sytuacji, która wymaga bycia "pod telefonem" uprzedź o tym instruktora. Gdy odbierasz telefon zejdź z maty.


Zapytaj o instruktora

Po wejściu do szatni zapytaj o instruktora i bez skrepowania powiedź, że to pierwsza wizyta w Akademii. Nikogo to nie zdziwi i każdy Ci chętnie pomoże. Przedstaw się instruktorowi i w skrócie opowiedz, o swoich doświadczeniach ze sztukami walki. To dla nas ważne, by trening był bezpieczny dla Ciebie i dla Twoich nowych kolegów z maty.


UWAGA! Trening sportowy niesie ze sobą ryzyko kontuzji! Swój udział w treningu skonsultuj z lekarzem rodzinnym i z instruktorem na macie. Warto wyposażyć się w ubezpieczenie NNW.


Wykonuj polecenia instruktora, ale słuchaj swojego ciała

Trening przystosowany jest do określonego poziomu zaawansowania. Ma Was jednak zmuszać do określonego wysiłku, który dla osoby z zewnątrz może być zbyt dużym obciążeniem. Podczas pierwszych treningów nie forsuj się. Jeśli się przetrenujesz to my stracimy zawodnika, a Ty wiele dni na powrót do formy. Staraj się nie przerywać ćwiczeń, ale zwolnij tempo lub rób sobie małe przerwy. W razie potrzeby zasygnalizuj instruktorowi, że potrzebujesz odpocząć.


Wiązanie pasa


Sparing to nie zawody, a partner to nie manekin

Sparing w naturalny sposób wyzwala w nas chęć zwycięstwa. Pamiętaj jednak, że bardziej zaimponujesz instruktorom i kolegom opanowaniem niż chęcią zwycięstwa za wszelką cenę. Twój partner to kolega, o którego masz dbać tak bardzo, jak dbasz o siebie. Jeśli uważasz, że jesteś gotów na rywalizację na pełnych obrotach to zapisz się na zawody. Na początku staraj się barć "wszystko na miękko" by uniknąć kontuzji i nie zrobić nikomu krzywdy. Daj sobie kilka treningów na rozpęd. Docenimy Twoją rozwagę i z góry za nią dziękujemy.


Dwa treningi w tygodniu to dużo

Po pierwszym treningu połowa początkujących przychodzi do nas z pytaniem, czy mogą trenować dwa razy dziennie przez sześć dni w tygodniu. Wiekszośc z nich nie pojawia się na kolejnym treningu. Nasze treningi są wymagające, zwłaszcza jeśli miałeś przerwę lub nigdy nie trenowałeś. Ważnym elementem treningu jest regeneracja, więc nie szalej. Jeśli zachowasz regularność pojawiając się na treningu raz w tygodniu, to już całkiem nieźle. Dwa treningi w tygodniu pozwolą Ci na szybki rozwój. Jeśli tylko zachowasz tą częstotliwość to za parę lat powitamy Cię w gronie czarnych pasów.


Jeśli masz pytania to jesteśmy do dyspozycji - na macie, pod telefonem, w mailach.


Powodzenia i do zobaczenia na macie!Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page